Έναρξη εαρινών τουρνουά

Η Σκακιστική Ένωση Βόλου διοργανώνει τρία ατομικά τουρνουά (έναρξη το Σαββατοκύριακο 26-27 Μαρτίου):

Advertisements

ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ 2016

ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΒΟΛΟΥ
Αθλητικό Κέντρο Νεότητας Δ. Βόλου
Δ/νση: Ρ. Φεραίου 193 – Γλάδστωνος
ΒΟΛΟΣ
Τηλ. επικοινωνίας: 6947326782
e-mail: s.e.volou@gmail.com
Ιστοσελίδα: https://sites.google.com/site/sevolou/

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ
ΑΝΟΙΚΤΟΥ ΑΤΟΜΙΚΟΥ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΓΡΗΓΟΡΟΥ ΣΚΑΚΙΟΥ (ΡΑΠΙΝΤ)
«ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΟ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ 2016»

1. ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ: Η Σκακιστική Ένωση Βόλου προκηρύσσει Ανοικτό Ατομικό Μαθητικό Τουρνουά Γρήγορου Σκακιού, (Ράπιντ) με τον τίτλο «ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΟ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ 2016»

2. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟΠΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΑΓΩΝΩΝ: Το τουρνουά Ράπιντ σε 5 – 6 γύρους, θα διεξαχθεί την Κυριακή 10 Ιανουαρίου 2016 στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Βόλου (Μακρυνίτσης – Αλεξάνδρας – Βασάνη). Δικαίωμα συμμετοχής στο ανοικτό ατομικό τουρνουά Γρήγορου Σκακιού (Ράπιντ) έχουν, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Νηπιαγωγείων των Δημοτικών Σχολείων και των Γυμνασίων, Δημοσίων και Ιδιωτικών, χωρίς γεωγραφικούς περιορισμούς, με ή χωρίς αθλητικό δελτίο σκακιστή. Οι αγώνες δεν έχουν παράβολο συμμετοχής.
Οι αγώνες θα διεξαχθούν σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα :
Κυριακή 10/01/2016
Οριστικές εγγραφές με φυσική παρουσία: 09.00 – 9.30
1ος-6ος γύρος: Έναρξη 10.00
Πιθανή λήξη στις 16.00
ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Δηλώσεις συμμετοχής με σειρά προτεραιότητας, μόνο στο e-mail της Σκακιστικής Ένωσης Βόλου: s.e.volou@gmail.com έως τα μεσάνυχτα του Σαββάτου 09 Ιανουαρίου 2016, όπου θα αναφέρονται:
το ονοματεπώνυμο, η σχολική τάξη και το όνομα του σχολείου που ανήκει καθώς και το αν ο/η συμμετέχων/ουσα έχει δελτίο αθλητή της ΕΣΟ. Λανθασμένα στοιχεία της δήλωσης θα οδηγήσει σε ακύρωση της συμμετοχής και της πιθανής βράβευσης.

3. ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:
Ατομικά μαθητικά τουρνουά:
Οι αγωνιζόμενοι θα χωριστούν σε ομίλους κατά κατηγορία και θα αγωνιστούν με Ελβετικό σύστημα 5-6 γύρων, ανάλογα με τον αριθμό συμμετοχών, σε ομίλους στις ακόλουθες κατηγορίες:
Α όμιλος: Μαθητές που έχουν αθλητικό δελτίο σκακιστή (ΕΣΟ).
Β όμιλος: Μόνο μαθήτριες, με ή χωρίς αθλητικό δελτίο σκακίστριας.
Γ όμιλος: Μαθητές νηπιαγωγείων, δημοτικών και γυμνασίων χωρίς αθλητικό δελτίο σκακιστή.
Σημαντική σημείωση. Ο Γ όμιλος πιθανά θα διαιρεθεί σε υποομίλους ανάλογα με το πλήθος των συμμετοχών και με την ηλικία των παικτών. Η απόφαση για το πώς ακριβώς θα γίνει ο διαχωρισμός των συμμετοχών θα ληφθεί από τη διεύθυνση των αγώνων και αφού ολοκληρωθούν οι δηλώσεις συμμετοχής. Η αρχική κατάταξη στους ομίλους θα γίνει με αλφαβητική σειρά.
Η οριστική επιβεβαίωση των συμμετοχών για το Τουρνουά θα πραγματοποιηθεί με φυσική παρουσία των συμμετεχόντων έως και την λήξη των εγγραφών στη γραμματεία των αγώνων. Απαραίτητη η κατάθεση δήλωσης συμμετοχής όπου θα αναφέρονται το ονοματεπώνυμο, η σχολική τάξη το όνομα του σχολείου που ανήκει καθώς και το αν ο/η συμμετέχων/ουσα έχει δελτίο αθλητή της ΕΣΟ. Ψευδή στοιχεία της δήλωσης θα οδηγήσουν σε ακύρωση της συμμετοχής και της πιθανής βράβευσης.

4. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ: Ο χρόνος σκέψης για κάθε αθλητή, ορίζεται στα 10 λεπτά για την ολοκλήρωση της παρτίδας, με προσθήκη 5΄΄ για κάθε κίνηση.

5. ΑΡΣΗ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ: Θα ισχύσουν κατά σειρά τα ακόλουθα κριτήρια άρσης ισοβαθμίας:
(α). Αποτέλεσμα του τουρνουά των ισοβάθμων.
(β). Το κριτήριο Σόννεμπορν – Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα).
(γ). Το κριτήριο Μπούχολτζ.
(δ). Περισσότερες παρτίδες με τα μαύρα.
(ε). Κλήρωση.

6. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΓΩΝΩΝ : ΚΑΒΟΥΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ – ΜΟΥΖΑΛΑ ΔΕΣΠΟΙΝΑ

7. ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ-ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ: ΦΩΤΟΥ-ΚΟΡΩΝΑ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ, ΣΚΟΤΕΙΝΙΩΤΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ, ΠΕΤΡΟΥΛΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ, ΓΙΤΣΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ, ΤΖΑΜΤΖΗΣ ΚΩΣΤΑΣ, ΚΟΡΩΝΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ, ΧΑΤΖΗΠΟΛΙΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, ΠΑΠΑΔΟΥΛΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ, ΛΑΓΑΡΑΣ ΣΤΕΛΙΟΣ, ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ, ΚΑΛΑΤΖΑΝΤΩΝΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, ΑΓΓΕΛΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ.

8. ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ : Στους τρεις πρώτους κάθε ομίλου θα απονεμηθούν μετάλλια.

9. ΓΕΝΙΚΑ: Την ευθύνη μεταφοράς και φύλαξης των μαθητών-τριών στο χώρο των αγώνων, φέρουν οι γονείς και οι συνοδοί αυτών.
Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από αυτή την Προκήρυξη ή από τους κανονισμούς της FIDE και της ΕΣΟ, αρμόδια είναι η διεύθυνση των αγώνων.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΚΑΙ Δ/ΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ
ΚΑΒΟΥΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Ο Γ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ          Ο ΕΦΟΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ
ΣΚΟΤΕΙΝΙΩΤΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ    ΓΙΤΣΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

2ο νεανικό πουλ — τελική κατάταξη

Ολοκληρώθηκε σήμερα το δεύτερο νεανικό τουρνουά πουλ της ΣΕ Βόλου. Οι δεκαπέντε συμμετέχοντες είχαν χωριστεί από την αρχή σε δύο ομίλους.

Οι τέσσερις αθλητές που αγωνίστηκαν στην τελική φάση του Σαββάτου 7/11
Οι τέσσερις αθλητές που αγωνίστηκαν στην τελική φάση του Σαββάτου 7/11

Οι πρώτοι νικητές από κάθε όμιλο, Μάριος Αγραφιώτης και Σπύρος Καλλίας αναμετρήθηκαν σε παρτίδες ράπιντ για την πρώτη θέση της συνολικής κατάταξης, με νικητή τον Σπύρο (σκορ 3-1). Οι δεύτεροι νικητές από κάθε όμιλο, Μαριφύλλη Οικονομίδου και Θάνος Δαλίδης αναμετρήθηκαν για την τρίτη θέση με νικήτρια τη Μαριφύλλη (σκορ 2-0).

Έτσι η τελική κατάταξη των νικητών είναι η εξής:

  1. Σπύρος Καλλίας
  2. Μάριος Αγραφιώτης
  3. Μαριφύλλη Οικονομίδου
  4. Θάνος Δαλίδης

Οι τρεις πρώτοι νικητές βραβεύτηκαν με μετάλλια, ενώ οι δύο πρώτοι νικητές κέρδισαν επίσης από έναν τόμο της σειράς «Οι μεγάλοι προκάτοχοί μου» του Γκάρυ Κασπάροβ.

All_2nd_tournament

4ο ατομικό πουλ: κλήρωση Β ομίλου

4ο ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΟΥΛ (2015), ΟΜΙΛΟΣ Β
Round 1 on 2015/10/04 at 17:00
Name Res. Name
ΤΖΑΜΤΖΗΣ ΣΑΒΒΑΣ 0-1 ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ-ΙΩΑΝΝΗΣ
ΜΑΛΑΜΟΥΛΗΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ 0-1 ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ ΜΑΡΙΟΣ-ΕΥΦΡΑΙΜ
ΧΑΤΖΙΡΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ-ΜΑΡΙΑ 0-1 ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
ΒΑΣΙΛΑΣ ΕΚΤΟΡΑΣ-ΙΩΑΝΝΗΣ ½ -½ ΚΑΛΛΙΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ
ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΠΑΡΙΣ   BYE
Round 2 on 2015/10/11 at 17:00
Name Res. Name
ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 0-1 ΒΑΣΙΛΑΣ ΕΚΤΟΡΑΣ-ΙΩΑΝΝΗΣ
ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ ΜΑΡΙΟΣ-ΕΥΦΡΑΙΜ 1-0 ΧΑΤΖΙΡΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ-ΜΑΡΙΑ
ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ-ΙΩΑΝΝΗΣ 0-1 ΜΑΛΑΜΟΥΛΗΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ
ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΠΑΡΙΣ 1-0 ΤΖΑΜΤΖΗΣ ΣΑΒΒΑΣ
ΚΑΛΛΙΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ   BYE
Round 3 on 2015/10/18 at 17:00
Name Res. Name
ΜΑΛΑΜΟΥΛΗΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ ½-½ ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΠΑΡΙΣ
ΧΑΤΖΙΡΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ-ΜΑΡΙΑ 0-1 ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ-ΙΩΑΝΝΗΣ
ΒΑΣΙΛΑΣ ΕΚΤΟΡΑΣ-ΙΩΑΝΝΗΣ 0-1 ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ ΜΑΡΙΟΣ-ΕΥΦΡΑΙΜ
ΚΑΛΛΙΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ + – –
ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
ΤΖΑΜΤΖΗΣ ΣΑΒΒΑΣ   BYE
Round 4 on 2015/10/25 at 17:00
Name Res. Name
ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ ΜΑΡΙΟΣ-ΕΥΦΡΑΙΜ 0-1 ΚΑΛΛΙΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ
ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ-ΙΩΑΝΝΗΣ 1-0 ΒΑΣΙΛΑΣ ΕΚΤΟΡΑΣ-ΙΩΑΝΝΗΣ
ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΠΑΡΙΣ 0-1 ΧΑΤΖΙΡΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ-ΜΑΡΙΑ
ΤΖΑΜΤΖΗΣ ΣΑΒΒΑΣ 0,5-0,5 ΜΑΛΑΜΟΥΛΗΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ
ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ   BYE
Round 5 on 2015/11/01 at 17:00
Name Res. Name
ΧΑΤΖΙΡΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ-ΜΑΡΙΑ ½-½ ΤΖΑΜΤΖΗΣ ΣΑΒΒΑΣ
ΒΑΣΙΛΑΣ ΕΚΤΟΡΑΣ-ΙΩΑΝΝΗΣ 0-1 ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΠΑΡΙΣ
ΚΑΛΛΙΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ 1-0 ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ-ΙΩΑΝΝΗΣ
ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ – – + ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ ΜΑΡΙΟΣ-ΕΥΦΡΑΙΜ
ΜΑΛΑΜΟΥΛΗΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ BYE
Round 6 on 2015/11/08 at16:00
Name Res. Name
ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ-ΙΩΑΝΝΗΣ +– ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΠΑΡΙΣ 0-1 ΚΑΛΛΙΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ
ΤΖΑΜΤΖΗΣ ΣΑΒΒΑΣ 0-1 ΒΑΣΙΛΑΣ ΕΚΤΟΡΑΣ-ΙΩΑΝΝΗΣ
ΜΑΛΑΜΟΥΛΗΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ 0-1 ΧΑΤΖΙΡΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ-ΜΑΡΙΑ
ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ ΜΑΡΙΟΣ-ΕΥΦΡΑΙΜ   BYE
Round 7
Name Res. Name
ΒΑΣΙΛΑΣ ΕΚΤΟΡΑΣ-ΙΩΑΝΝΗΣ αναβολη ΜΑΛΑΜΟΥΛΗΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ
ΚΑΛΛΙΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ 1/2-1/2 ΤΖΑΜΤΖΗΣ ΣΑΒΒΑΣ
ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ –+ ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΠΑΡΙΣ
ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ ΜΑΡΙΟΣ-ΕΥΦΡΑΙΜ 1-0 ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ-ΙΩΑΝΝΗΣ
ΧΑΤΖΙΡΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ-ΜΑΡΙΑ   BYE
Round 8
Name Res. Name
ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΠΑΡΙΣ 1/2-1/2 ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ ΜΑΡΙΟΣ-ΕΥΦΡΑΙΜ
ΤΖΑΜΤΖΗΣ ΣΑΒΒΑΣ +– ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
ΜΑΛΑΜΟΥΛΗΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ 1/2-1/2 ΚΑΛΛΙΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ
ΧΑΤΖΙΡΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ-ΜΑΡΙΑ αναβολη ΒΑΣΙΛΑΣ ΕΚΤΟΡΑΣ-ΙΩΑΝΝΗΣ
ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ-ΙΩΑΝΝΗΣ   BYE
Round 9
Name Res. Name
ΚΑΛΛΙΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΧΑΤΖΙΡΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ-ΜΑΡΙΑ
ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ –+ ΜΑΛΑΜΟΥΛΗΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ
ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ ΜΑΡΙΟΣ-ΕΥΦΡΑΙΜ ΤΖΑΜΤΖΗΣ ΣΑΒΒΑΣ
ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ-ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΠΑΡΙΣ
ΒΑΣΙΛΑΣ ΕΚΤΟΡΑΣ-ΙΩΑΝΝΗΣ   BYE

Τελική βαθμολογία ράπιντ Κ12

Μετά από πέντε γύρους:

  1. Ζγουλέτας Ιωάννης 5 (χρυσό μετάλλιο)
  2. Φωτιάδης Λάζαρος 3½ (ασημένιο μετάλλιο)
  3. Γιαννούλας Ιωάννης 3 (χάλκινο μετάλλιο)
  4. Καλλίας Σπύρος 3
  5. Φωτιάδης Νικόλαος 2½
  6. Τζαμτζής Σάββας 2½
  7. Αγραφιώτης Μάριος–Ευφραίμ 2½
  8. Οικονομίδη Μαρία–Γαρυφαλλιά 0/2 (αποχώρησε)
  9. Αγραφιώτης Στυλιανός–Ιωάννης 0